Annapurna I (8091m)

Spisywanie polskich wejść na ośmiotysięczniki rozpoczynam od Annapurny (główny wierzchołek na wysokości 8091m). Góry wyjątkowej, trudnej i wymagającej wysokich umiejętności wspinaczkowych. Potwierdzenie tezy stanowią liczby – Polacy jak do tej pory zdobywali główny wierzchołek Annapurny ledwie 6 razy (łącznie dokonało tego 10 polskich wspinaczy). Polacy pierwszy raz weszli na Annapurnę I dopiero w 1987 roku, jednocześnie było to pierwsze w historii zimowe wejście na ten ośmiotysięcznik. 3. lutego na szczycie zameldowali się dwaj przyjaciele, Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer (ciąg dalszy poniżej)

Annapurna I
Po przeszło czterech latach od pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę I pojawia się tam para Krzysztof Wielicki i Bogdan Stefko. Dzień później na szczyt wchodzą Wanda Rutkiewicz wraz z Ryszardem Pawłowskim. Dzień po Wandzie i Ryszardzie – Mariusz Sprutta. Wszyscy oni działają w ramach jednej wyprawy. Pierwsze wejście jej członków ma miejsce 21. października 1991, ostatnie 23. października. Kolejny sukces na Annapurnie Polacy odnoszą dopiero po pięciu latach przerwy – Andrzej Marciniak prowadzi na Annapurnie (razem z Ukraińcem Władysławem Terzyulem) nową drogę północno-zachodnim filarem (1996-10-20). To dla niego drugi w karierze ośmiotysięcznik i wielki powrót w góry wysokie, po tragedii jaka rozegrała się na przełęczy Lho La pod Mt.Everest w 1989 roku, gdy w lawinie zginęło pięciu jego partnerów, a on sam został niemal cudem uratowany przez ekipę ratunkową pod przewodnictwem Artura Hajzera (swoją drogą – Marciniak na Annapunie, jak pisze Wojciech Fusek w tym artykule, też ratuje się z lawiny).
Ostatnie polskie wejście ma miejsce 27. kwietnia 2010 roku, po czternastu (!) latach przerwy od wejścia Marciniaka.Na szczycie pojawia się znakomita polska himalaistka, Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik. Dla Baranowskiej jest to siódmy ośmiotysięcznik w karierze, dla Pustelnika 14. Wejściem na Annapurnę I himalaista z Łodzi zakończył kolekcjonowanie Korony Himalajów i Karakorum.
Wykaz polskich wejść na Annapurnę I (główny wierzchołek – 8091m).
  • 1987-02-03 Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer (pierwsze zimowe wejście)
  • 1991-10-21 Bogdan Stefko, Ryszard Pawłowski, Mariusz Sprutta i Krzysztof Wielicki
  • 1991-10-22 Wanda Rutkiewicz
  • 1996-10-20 Andrzej Marciniak (nowa droga na północno-zachodniej grani)
  • 2010-04-27 Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik

Korzystałem z wiedzy własnej i ogólnodostępnych informacji, zamieszczonych głównie w internecie. Zastrzegam, że po uzupełnieniu wiedzy wpis może zostać zmodyfikowany lub zaktualizowany o nowe dokonania Polaków 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *